Dziś jest Niedziela, 27.05.2018,imieniny Amandy, Jana, Juliana
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2014-03-26 10:59:48

6 kwietnia - Klub HDK ‘Maksymilian’ zaprasza na Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Możesz uratować ŻYCIE!


Chętne osoby, mające nie mniej niż 18 i nie więcej niż 55 lat, zapraszamy w niedzielę 6 kwietnia do Świetlicy Gimnazjum w Kampinosie (ul. Szkolna 5) w godz.: 10.00 - 16.00. Potencjalny dawca musi jedynie zarejestrować się w bazie dawców i poddać badaniu materiału genetycznego w celu ustalenia zgodności antygenowej. Istnieje przekonanie, że dawstwo szpiku to zastrzyk w kręgosłup i spowodowany tym paraliż. To nieprawda. Ratując komuś życie przez oddanie szpiku kostnego, nie narażasz swojego. Aby zarejestrować się w bazie dawców wystarczy jedynie pobrać wymaz śliny z policzka. Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne.

Warto wiedzieć:
Przeszczep szpiku kostnego ma na celu odbudowanie układu krwiotwórczego osoby, u której uległ on uszkodzeniu na skutek chemioterapii lub radioterapii. Zabieg polega na przetaczaniu pacjentowi preparatu z komórkami macierzystymi krwiotwórczymi. 
Przeszczep szpiku kostnego jest także skuteczną terapią wszystkich schorzeń, w których układ krwiotwórczy chorego funkcjonuje nieprawidłowo.
Zostaje on wykonany u pacjentów z ostrą białaczką szpikową, ostrą białaczką limfatyczną, przewlekłą białaczką szpikową.
Inne wskazania do przeszczepu to: chłoniak Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, szpiczak mnogi, zespoły mielodysplastyczne i guzy zarodkowe. Poza tym, do wykonania zabiegu kwalifikują się osoby cierpiące na ciężką postać anemii aplastycznej, nocną napadową hemoglobinurię, mielofibrozę, talasemię i ciężką postać niedokrwistości sierpowatokrwinkowej.

Galeria: