Dziś jest Wtorek, 11.08.2020,imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-03-02 16:52:34

Po nowy dowód osobisty do dowolnego urzędu gminy


Od marca gminy pracują na zintegrowanym systemie m.in. rejestrów bazy PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Oznacza to, że po odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa oraz nowy dowód będzie można wybrać się do dowolnego urzędu gminy lub urzędu stanu cywilnego w Polsce.

Do tej pory każda gmina pracowała na odrębnym systemie. Urzędnicy nie mieli dostępu do wszystkich danych zawartych m.in. w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mogli korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy. Wprowadzane 1 marca zmiany spowodują, że wszystkie gminy zostaną podłączone do Systemu Rejestrów Państwowych i uzyskają dostęp do ogólnopolskiej bazy danych.
- Ten projekt jest nie tylko dla administracji, ale przede wszystkim dla obywatela. Z jego wdrożenia będzie wynikało szereg korzyści, a data 1 marca to nie koniec – to dopiero początek projektu – powiedział Tomasz Szubiela odpowiadający w MSW za nadzór nad wdrożeniem nowych systemów teleinformatycznych. Zaznaczył, że podstawową korzyścią z wprowadzanych zmian jest tzw. odmiejscowienie. Oznacza to, że nie będziemy już musieli jechać do urzędu właściwego do miejsca zameldowania, by odebrać akt urodzenia, małżeństwa lub by złożyć wniosek o nowy dowód osobisty.

Od marca, prócz uruchomienia Systemu Rejestrów Państwowych, wprowadzony został również nowy wzór dowodu osobistego. Dokument tożsamości nie zawiera już informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Brak również adresu zameldowania – nie trzeba więc wymieniać dowodu przy zmianie miejsca zameldowania. Uproszczony został również wniosek o dowód osobisty.

Od 1 marca obowiązuje nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną ze zmian, jaką wprowadza, jest ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal obowiązuje przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Ponadto ustawa wprowadza przepis umożliwiający zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Galeria: