Dziś jest Środa, 03.06.2020,imieniny Anatola, Leszka, Tamary
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-03-19 10:02:22

‘WIOSNA, WIOSNA, CZY TO TY?’ – Wycieczka z Pracownikiem KPN, sobota 21 marca


Zapraszamy na kolejne spotkanie z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach programu edukacyjnego skierowanego do turystów indywidualnych. Udział bezpłatny.

TERMIN: 21.03.2015 r. (sobota)
CZAS TRWANIA WYCIECZKI: 3-4,5 godz.
DŁUGOŚĆ TRASY: ok. 8 km
MIEJSCE ZBIÓRKI: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 10.00
PROWADZĄCY: inż. Beata Bąk, adiunkt Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy
TRASA WYCIECZKI ma kształt pętli. Start z parkingu przy ODM w Granicy, następnie fragmentem ścieżki dydaktycznej „Skrajem Puszczy”, później niebieskim szlakiem, „Górczyńską Drogą” przez dawną wieś Narty, drogą w kierunku wsi Koszówka i kanału Olszowieckiego, na koniec żółtym szlakiem wśród malowniczych łąk Olszowieckiego Błota do Granicy.

ZAKRES TEMATYCZNY WYCIECZKI
– Historia wsi Granica i Nart oraz geneza ich nazwy
– Łąki Kampinoskiego Parku Narodowego
– Rośliny i zwierzęta synantropijne w zagrodzie wiejskiej
– Ochrona przyrody i historia Kampinoskiego Parku Narodowego
– Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna, termiczna, a kiedy fenologiczna?
– Przedwiośnie to, czy wiosna?
– Wiosenne zwyczaje i tradycje ludowe
– Co słychać wiosną u zwierząt? Które odbywają gody, a które cieszą się już potomstwem?
– Czy martwe drzewo jest potrzebne w przyrodzie?
– Poszukiwanie śladów działalności bobra
– Nasłuchiwanie śpiewu ptaków, pierwszych zwiastunów wiosny (m.in. żurawi, czajek, skowronków)

JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ
Niezbędne jest obuwie terenowe i odzież odpowiednia do panujących warunków atmosferycznych. Warto ze sobą zabrać lornetkę, suchy prowiant, gorący napój w termosie i dobry humor

INFORMACJE DODATKOWE
Podczas spaceru przewidziane są gry i zabawy oraz drobne upominki. Po zakończeniu wycieczki zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Dla niestrudzonych wędrówką proponujemy dodatkowo spacer ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy” i odpoczynek na polanie rekreacyjnej. W razie niesprzyjającej aury (opady atmosferyczne) możliwość skrócenia wycieczki tylko do terenu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego z programem nie mniej atrakcyjnym.

DOJAZD:
– samochodem z Warszawy (ok. 45 km) drogą wojewódzką 580 w kierunku Żelazowej Woli i Sochaczewa przez Stare Babice – Leszno – Kampinos. W Komorowie skręt w prawo za przystankiem autobusowym;
– komunikacją miejską z Warszawy z pętli OS. GÓRCZEWSKA linią nr 719 (odjazd godz. 7:40) do przystanku końcowego LESZNO 02 (przyjazd godz. 8:25), następnie autobusem PKS Grodzisk Maz. (odjazd godz. 8:44) do Kampinosu (przyjazd godz. 8:59) i przejście szlakiem turystycznym do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km);
– komunikacją prywatną Motobuss (Tomasz Madejski, tel. 604 736 522, 692 446 404) z centrum Warszawy (ul. Marszałkowska przy DT SAWA, odjazd godz. 8:10): trasa do Sochaczewa przez Leszno – Kampinos do pierwszego przystanku w Komorowie i przejście asfaltową drogą do parkingu w Granicy (ok. 2 km).
POWRÓT w kierunku Warszawy komunikacją prywatną Motobuss (godz. 14:51 lub 15:41) z Komorowa lub autobusem PKS Grodzisk Maz. z Kampinosu (godz. 16:00) do Leszna, a następnie komunikacją miejską linią nr 719 (odjazd z pętli autobusowej godz. 16:43) do OS. GÓRCZEWSKA.

ZAPRASZAMY!

Galeria: