Dziś jest Niedziela, 19.11.2017,imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-07-08 15:23:23

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego


Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego są roślinami toksycznymi i trudnymi do zwalczenia. Jeśli porastają na gruntach prywatnych Gmina wzywa właściciela do wykoszenia i uporządkowania nieruchomości. Nasze prawo nie pomaga jednak samorządom w wyegzekwowaniu wykoszenia i utrzymania nieruchomości w należytym stanie...

Rola Gminy sprowadza się do:
- prowadzenia akcji informacyjnej w zakresie szkodliwości barszczu,
- zbierania informacji o miejscach występowania barszczu i jego rozprzestrzenianiu,
- likwidacji roślin barszczu na terenach będących własnością gminy,
- informowania właścicieli nieruchomości o metodach zwalczania barszczu i wymogach bezpieczeństwa prowadzenia tych działań.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał w ubiegłym roku poradnik metodyczny: ”Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego i Barszczu Mantegazziego na terenie Polski” (link poniżej), w którym zaproponował nałożenie na właścicieli nieruchomości obowiązek zwalczania tej rośliny oraz obciążenie ich odpowiedzialnością za wyrządzone przez nią szkody. Jednak do chwili obecnej nie pojawiły się w związku z nim odpowiednie regulacje prawne.

Proszę zgłaszać w siedzibie Gminy pok. nr 2 informacje na temat podejrzenia występowania barszczu Sosnowskiego, bądź barszczu Mantegazziego w celu potwierdzenia ich występowania.

http://www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/29914/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_barszczu_Sosnowskiego_Heracleum_sosnowskyi_i_barszczu_Mantegazziego_Heracleum_mantegazzianum_na_terenie_Polski.pdf

Wanda Zalewska
Kierownik Ref. Środowiska i Gospodarki Gruntami