Dziś jest Niedziela, 29.03.2020,imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-08-27 11:53:20

Uwaga na łosie!


W ostatnim czasie przy ul. Sikorskiego w Klaudynie zdarzył się kolejny groźny wypadek drogowy. Zginął łoś, samochód został poważnie uszkodzony, kierowca nie odniósł większych obrażeń. Wcześniej w okolicy kilka zwierząt nabiło się na ostre elementy ogrodzeń.

Łosie od wieków żyją na terenie Puszczy Kampinoskiej i jej okolic. Postępująca urbanizacja sprawia, że ich przestrzeń życiowa stale się kurczy. Coraz częściej spotykamy je na drogach i na naszych osiedlach. Są pod ochroną, ich liczba stale rośnie…

Łosie nie mają naturalnych wrogów, są spokojne, nie zaczepiają ludzi. Przychodzą w okolice ludzkich siedzib by pożywić się jabłkami, korzystają także z upraw rolników podjadając kapustę lub marchew. Niektóre osoby dokarmiają je, co powoduje, że zwierzęta zachęcone paszą coraz częściej przychodzą w pobliże osiedli.

 

Kopytem może zabić ...

Niektórzy mieszkańcy nowych osiedli w naszym powiecie, nie zdają sobie sprawy, że łoś jest dzikim zwierzęciem. To naprawdę nie jest pluszowa maskotka. Masa dorosłego łosia dochodzi do 700 kg. Zwierzę spłoszone lub ranne, może być nieobliczalne. Groźne może być także spotkanie klępy (samicy łosia) z młodym. Z reguły pozwala podejść na odległość kilku metrów, ale gdy zbliżymy się zbyt blisko, by np. pogłaskać jej młode, na pewno zaatakuje. Jeśli interesujemy się zwierzętami, obserwujmy je dyskretnie, z daleka.

 

Tablice ostrzegają, ale kierowcy nie wierzą!

W wielu miejscach, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej, oprócz znaków drogowych ostrzegających przed dzikimi zwierzętami, postawiono tablice z napisem „uwaga łosie”. Kierowcy jednak ich nie zauważają. Niektóre osoby, zwłaszcza spoza naszych terenów, nie mogą uwierzyć, że tak blisko Warszawy żyją duże, dzikie zwierzęta. Takie opinie usłyszało już kilku policjantów, którzy przybyli na miejsce wypadków drogowych z udziałem łosi.

Ponura statystyka mówi, że w ubiegłym roku, w okolicach Puszczy Kampinoskiej zginęło 31 łosi, w tym 21 w wyniku wypadków na drogach. Kiedy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, wówczas nie dochodzi do przykrych zdarzeń. Gdy samochód jedzie 60 km/h zarówno kierowca jak i zwierzę ma czas, aby odpowiednio zareagować i uniknąć wypadku. Do spotkań na drodze dochodzi przeważnie o zmroku, najczęściej 2 godziny po zachodzie słońca. Najgroźniejsze są wieczorne lub poranne mgły, wówczas zwierzęta najczęściej się przemieszczają.

 Ulicę Sikorskiego w Klaudynie (gm. Stare Babice) przecina tradycyjny szlak migracji łosi- pomiędzy łąkami, a rezerwatem „Łosiowe Błota” w Lesie Bemowskim. Droga w ostatnich latach została wyremontowana, dziś mało kto przestrzega tam ograniczeń prędkości, w rezultacie liczba wypadków rośnie. Wydaje się, że konieczne jest umieszczenie tam żółtych świateł ostrzegawczych, które będą informowały po zmroku o możliwości spotkania dzikich zwierząt na drodze. Inaczej może tam dojść do tragedii.

 

Coraz więcej łosi…

Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego sygnalizują Ministerstwu Środowiska problemy wynikające ze zwiększającej się liczby łosi. Obecnie jest ich na terenie Parku około 400 sztuk. To zdecydowanie za dużo- twierdzą leśnicy. Zwierzęta uszkadzają młodniki i uprawy na terenie Puszczy, niszczą również uprawy okolicznym rolnikom. Odszkodowania dla producentów rolnych z tego tytułu wynoszą corocznie około 11 tys. zł. Niestety Ministerstwo Środowiska nie odpowiada na sygnały Dyrekcji Parku i problem nierozwiązany narasta.

Zagadnienie to zna dobrze również Powiatowy Inspektor Weterynaryjny Maciej Wierzchoń. – Łosie coraz częściej wychodzą na drogi, zaporą nie do przebycia są dla nich trasy szybkiego ruchu, zdarza się, że wędrują wzdłuż nich i dochodzą do skrzyżowania drogi poznańskiej z trasą szybkiego ruchu S-8. Wtedy powstaje poważny problem. Niestety ustawa o ochronie zwierząt nie precyzuje dokładnie, jakie działania należy podjąć i kto za nie finansowo odpowiada, dlatego też na nasz powiatowy użytek opracowaliśmy wspólnie z Wydziałem Zagrożenia Kryzysowego procedurę postępowania w przypadku zagrożeń z udziałem zwierząt. Obowiązuje ona na zasadzie porozumienia wielu zainteresowanych stron. Procedura określa jakie działania podjąć, gdy zwierzę jest ranne lub martwe i kogo zawiadomić w razie wypadków z udziałem zwierząt. Na terenie powiatu mamy 7 gmin i 6 obwodów łowieckich, pracuje tu także kilku lekarzy weterynarii. Określiliśmy zatem kompetencje poszczególnych osób i samorządów, aby jakoś rozwiązać ten problem.

Życie w pobliżu Parku Narodowego oprócz ewidentnych korzyści wynikających z przebywania w czystym środowisku wymaga od nas również odpowiedzialności. Koegzystencja z naturą powoduje, że musimy przestrzegać określonych zasad. Pamiętajmy, że łosie były tu pierwsze, to my jesteśmy gośćmi w ich środowisku.

 

źródło: www.pzw.pl

                                                 

Galeria: