Dziś jest Niedziela, 27.05.2018,imieniny Amandy, Jana, Juliana
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-09-02 09:49:28

13 wieńców dożynkowych oraz tłumy wiernych podczas Dożynek Parafialnych w Zawadach


Kolorowe wieńce dożynkowe, uroczysta Msza św. i biesiada na placu obok kościoła czekały na parafian i gości, którzy 30 sierpnia odwiedzili parafię p.w. św. Doroty w Zawadach, w Gminie Kampinos. W niedzielę, 30 sierpnia odbyły się tam „Dożynki parafialne”.

Ilość wieńców dożynkowych w Parafii Zawady systematycznie wzrasta. W tym roku było ich już 13. Wieńce zostały przygotowane przez mieszkańców następujących miejscowości: Skarbikowo, Stare Paski, Kwiatkówek, Nowe Paski, Strzyżew, Nowe Gnatowice, Grabnik, Rzęszyce, Pasikonie, Łazy, Wola Pasikońska, Stare Gnatowice, Strojec.

Widać było, że wieńce przygotowane są niezwykle starannie. Zawierały motywy eucharystyczne, patriotyczne, maryjne, ludowe oraz oczywiście nawiązywały do zbiorów i uprawy ziemi. Przed dożynkową Mszą św. ks. Kanclerz Kurii Warszawskiej, Janusz Bodzon poświęcił złożone przed świątynią wieńce. Następnie procesyjnie zostały one wniesione do kościoła i złożone wokół ołtarza.
– Dziś do ołtarza przynosimy nasze plony jako wyraz wdzięczności Bogu, ale z tymi plonami mamy złożyć również w ofierze nas samych, bo my też mamy wzrastać i przynosić szczególny plon dobra i łaski – mówił ks. Bodzon, który przewodniczył dożynkowej Mszy.

Po nabożeństwie dalsze uroczystości dożynkowe odbywały się na placu obok kościoła. Na początku świętowania gospodarze dożynkowi, Ryszard i Barbara Kacprzakowie odczytali akt dożynkowy i dziękowali za życzliwość i otwartość Proboszcza Parafii w Zawadach. – Oto dorodny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Dar Boży i owoc pracy rąk naszych. Dziękujemy ci księże Proboszczu za staranność w głoszeniu Ewangelii, za troskę o parafię i kościół. Jesteśmy wdzięczni, że potrafisz nas zaangażować i poderwać do działania, na chwałę Panu Bogu i bliźniemu – mówili, zwracając się do ks. Bogusława Pomarańskiego. Dożynki parafialne były bowiem również uroczystym podsumowaniem i zakończeniem inwestycji budowlanych, jakie zostały wykonane w minionym roku. Powstało odwodnienie kościoła. Przed świątynią powstał nowy plac z kostki brukowej oraz nowa droga procesyjna wokół kościoła, dzięki ofiarności parafian. Następnie wszyscy mogli podzielić się dożynkowymi chlebami.

Całą zabawę prowadził ze sceny zespół muzyczny, który przygotował muzykę i atrakcje zarówno dla dzieci i dorosłych. Promyki Nadziei – dzieci z zespołu Caritas przygotowały również przedstawienie związane z obrzędem dożynkowym. Podczas dożynek w Zawadach odbywała się duża zabawa fantowa z mnóstwem atrakcyjnych nagród. Zostały również przygotowane nagrody specjalne: rower (który wygrała Gabrysia Połeć, nasza mieszkanka aktywnie udzielająca się z zespole Promyki), tablet, parowar, MP4, odkurzacz, komplet garnków. Nie zabrakło również pysznego jedzenia i stołów biesiadnych, przy których każdy mógł się posilić. Obok kościoła zaparkowały pięknie odrestaurowane zabytkowe auta, a w pobliżu plebanii strażacy przygotowali wesołe miasteczko dla dzieci. Piękna pogoda i dobra organizacja sprawiły, że dożynki były bardzo udane i bogate w atrakcje.

 

 

 

Galeria: