Dziś jest Poniedziałek, 23.04.2018,imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-09-18 09:42:22

Gmina Kampinos włącza się w Europejski Dzień bez Samochodu


Paliwo, naprawy, obowiązkowe OC - to tylko nieliczne koszty związane z utrzymaniem samochodu. Jest prosty sposób aby oszczędzić czas, pieniądze oraz środowisko naturalne - przesiadka na rower lub do komunikacji miejskiej. Najlepszą okazją do wypróbowania innych niż samochód środków transportu jest obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu.

Europejski Dzień bez Samochodu wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Celem projektu jest promowanie komunikacji miejskiej, systemu parkingów P+R, jazdy na rowerze, a także zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje nadużywania samochodu jako środka indywidualnego transportu, szczególnie w centrum miasta. Argumentów nie trzeba szukać daleko: jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę zaś autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

ETZT obchodzony jest co roku w dniach 16-22 września. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia  ludzi do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu oraz do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. W Warszawie liczba samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi już 580. Dla porównania w Berlinie sukcesywnie spada i wynosi 360.

Władze Gminy Kampinos zachęcają wszystkich swoich mieszkańców do pozostaienia samochodu w garażu i korzystania w dniu 22 września z innej formy komunikacji. 

źródło: www.ztm.waw.pl

Galeria: