Dziś jest Sobota, 19.09.2020,imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2015-09-21 14:23:02

Granica ponownie gościła kombatantów i rodziny poległych z września 1939 roku


Jak co roku we wrześniu Gmina Kampinos była miejscem uroczystości patriotycznych związanych rocznicą wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy nad Bzurą. 16 września do Granicy przybyli liczni goście oraz delegacje z wielu miejsc Polski. Gospodarzami uroczystości była Monika Ciurzyńska, Wójt Gminy Kampinos, Piotr Popowski, Przewodniczący Rady Gminy Kampinos oraz Zenon Reszka, Burmistrz Miasta i Gminy Błonie.  – W imieniu własnym i całego samorządu Gminy Kampinos chylę dziś czoła przed bohaterami września 1939 roku – mówiła M. Ciurzyńska.

Uroczystości na cmentarzu wojskowym w Granicy rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku ku czci poległych. Następnie ks. Jan Franciszek Sudoł, Proboszcz Parafii Kampinos odprawił Mszę św. za poległych. Po Mszy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kampinosie przedstawiły niezwykle wzruszający i sugestywny program słowno-muzyczny opowiadający o tragedii II Wojny Światowej. Opiekunem grupy i koordynatorką przedstawienia była nauczycielka, Honorata Bogiel.

Po przedstawieniu głos kolejno zabierali zaproszeni goście, m. in. Jan Gromnicki, Prezes Stowarzyszenia Rodzina 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich (na zdjęciu powyżej) – My, jako przedstawiciele rodzin tych, którzy tu spoczywają, dziękujemy wam wszystkim za pamięć i dbanie o to miejsce. Dziękuję kochanej polskiej młodzieży, za tę piękną inscenizację i świadectwo ciągłości pokoleń – mówił w swoim wystąpieniu Jan Gromnicki.

Głos zabrał także Zenon Reszka, Burmistrz Miasta i Gminy Błonie, współgospodarz uroczystości. Wspominał początki organizacji tych spotkań i współdziałania samorządu błońskiego i kampinoskiego w kultywowaniu pamięci o bohaterach września 1939 roku, którzy polegli w Puszczy Kampinoskiej. - Cieszę się, że te coroczne spotkania trwają i mam nadzieję, że będą trwać, kiedy nas już nie będzie. Razem z Panią Wójt Moniką Ciurzyńską będziemy starać się, aby te uroczystości kontynuować i rozwijać – mówił Z. Reszka, którego pomoc i wkład w coroczne spotkanie na cmentarzu wojskowym w Granicy są nieocenione.

Po wystąpieniach zaproszonych gości na polanie w Granicy tradycyjnie można było poczęstować się wojskową grochówką, przygotowaną specjalnie na ten dzień, a także upiec kiełbaskę przy ognisku.

Wśród zaproszonych gości w Granicy byli m. in. Senator Anna Aksamit, Kinga Gajewska, Radna Sejmiku woj. Mazowieckiego, Mirosław Markowski, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Płk Wiktor Kacprzak - Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko Błonie „Bagno”, Władysław Tyll - Prezes Błońskiego Koła Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Walczącego Podziemia  "Niepokonani", Delegacja Powiatu i Gminy Ostrów Wielkopolski z Panem Tomaszem Ławniczakiem, Wicestarostą oraz Panem Andrzejem Mielcarkiem,  delegacja Rodzin Poległych żołnierzy w Bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej z 56 pułku piechoty Krotoszyn, 60 pułku piechoty Ostrów Wielkopolski, Andrzej Wołczyński, Członek Zarządu Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Poczty sztandarowe z Ostrowa Wielkopolskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Poczty sztandarowe z terenu Miasta i Gminy Błonie, Poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Padlewskiego w Kampinosie, Gimnazjum im. Fryderyka Chopina w Kampinosie, Poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Kampinos oraz  Prezesi  tych jednostek Kombatanci, mieszkańcy Gminy Ostrów Wielkopolski,  Błonie i Kampinos, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kampinosie, przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego.

Wrześniowe uroczystości na cmentarzu wojskowym w Granicy odbywają się od wielu lat. Cmentarz został zaprojektowany w kształcie orła. Pochowanych jest na nim 800 żołnierzy Armii "Poznań" i "Pomorze" poległych głównie w dniach 16-18 września 1939 roku w czasie bitwy nad Bzurą. Są także pojedyncze groby żołnierzy Armii Krajowej pochodzące z 1942 roku.

 

 

 

 

 

Galeria: