Dziś jest Wtorek, 02.06.2020,imieniny Erazma, Marianny, Marzeny
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-05-11 10:54:56

Uroczystości patriotyczne w Górkach Kampinoskich


7 maja br. odbył się Rajd Powstania Styczniowego w trakcie którego uczczona została 153. rocznica pierwszych egzekucji młodzieży powstańczej w Górkach, koło Kampinosu.

Z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacji Rajdu Powstania Styczniowego, Komitetu Prawa i Sprawiedliwości z Błonia oraz Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, przy Sośnie Powstańczej 1863 roku w miejscowości Górki Kampinoskie (gm. Leoncin) na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego po raz czwarty odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli m.in. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, podsekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot, Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował płk Adam Przygoda, dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z licznie zgromadzoną delegacją pracowników, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Dworze Maz., Monika Ciurzyńska, Wójt Gminy Kampinos, uczestnicy rajdu, władze samorządowe, nauczyciele i młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy Leoncin, kombatanci i mieszkańcy wsi. W trakcie koncelebrowanej Mszy św. polowej odprawionej w intencji poległych Powstańców 1863 r. homilię wygłosił Proboszcz Parafii w Górkach Kampinoskich ks. Edward Latoszek. Ksiądz przypomniał w skrócie tragiczne wydarzenia podkreślając jednocześnie współpracę i pomoc powstańcom udzielaną przez leśników.

Po zakończonej Liturgii odczytano Apel Poległych, a następnie złożono wieńce pod obeliskiem przy Sośnie Powstańców 1863 roku. Słowo do zgromadzonych skierowali także: prof. Piotr Gliński, potomek śp. Józefa Glińskiego, który zginął w Powstaniu Styczniowym oraz min. Tomasz Zdzikot. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni przemieścili się na teren parafii pw. Nawiedzenia NMP w Górkach, gdzie na chętnych czekał ciepły poczęstunek oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych.

W uroczystościach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz GRH 31 pułku Strzelców Kaniowskich ze Mszczonowa, a wartę wystawili żołnierze z JW z Kazunia. Rajd Kampinoski Patronatem Honorowym objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak i Senator RP prof. Jan Żaryn.

Powstanie styczniowe swoje chlubne karty zapisało w Puszczy Kampinoskiej, a ślady krwawych walk i pamiątki tych dni są licznie rozrzucone po kampinoskich lasach. Na Sośnie Powstańców w Górkach Kampinoskich Rosjanie wieszali pojmanych powstańców po stoczonej 14 kwietnia 1863 r. bitwie pod Budą Zaborowską (obecnie Zaborowem Leśnym). Pochowanych w pobliżu ekshumowano później i uroczyście pochowano na cmentarzu w Kampinosie. Na pamiątkę tragicznych wydarzeń w pobliżu sosny miejscowa ludność ustawiła trzy krzyże i małą drewnianą kapliczkę. W 1984 r. w wieku ok. 170 lat sosna, znana już jako Sosna Powstańców 1863 r. runęła, a jej szczątki zostały zabezpieczone przez pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego. 25 września 1993 r. przed Sosną Powstańców zebrało się ok. 200 dawców i działaczy ruchu honorowego krwiodawstwa. W trakcie Eucharystii poświęcone zostały pamiątkowe Krzyże wykonane z konarów sosny, a następnie wraz z testimonium przekazane wybranym osobom. Krzyż z nr. 1 przekazano Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, Krzyż z nr. 2 otrzymał ks. Prymas Kardynał Józef Glemp. W 2001 r. przy drzewie ustawiono głaz – pomnik ku czci poległych, których śmierci była „pierwszym świadkiem sosna”. Poniżej galeria zdjęć z uroczystości. 

 

Źródło: Kampinoski Park Narodowy

Foto: Kampinoski Park Narodowy oraz Jarosław Mosakowski

Galeria: