Dziś jest Środa, 05.08.2020,imieniny Emila, Karoliny, Kary
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-05-18 13:08:12

Wybuch, pożar i wielu poszkodowanych w Kampinosie /FOTO/


Sobota, 14 maja zostanie na długo w pamięci strażaków z Gminy Kampinos. Tego dnia przyszło im zmierzyć się z poważnym wyzwaniem. Musieli bowiem przeprowadzić wielką akcję ratowniczo-gaśniczą oraz nieść pomoc wielu poszkodowanym.

Niestety nie wszystkie ofiary wybuchu zostały uratowane. Na szczęście jednak były to tylko ćwiczenia. Manewry Ratownicze „Propan-Butan 2016” odbyły się na terenie firmy Ferniko w Kampinosie.

Pierwszą częścią manewrów było  spotkanie w budynku OSP Zawady, gdzie druhowie poznawali ciekawe zagadnienia z zakresu ratownictwa medycznego oraz działań medycznych podczas masowych zdarzeń, gdzie występuje duża liczba poszkodowanych. Następnie na terenie zakładu „Ferniko” w Kampinosie odbyła się symulacja wybuchu butli z gazem, który spowodował pożar i ranienie wielu pracowników. Zadaniem straży pożarnych oraz ratowników medycznych było profesjonalne opanowanie całej sytuacji, udzielenie pomocy rannym i ugaszenie pożaru. Niezwykle realistyczna gra pozorantów oraz pełne przejęcia działania strażaków powodowały, że całe manewry wyglądały jak rzeczywista akcja ratownicza.

W manewrach udział wzięły wszystkie jednostki OSP z Gminy Kampinos, druhowie z OSP Borzęcin,  załoga Ratownictwa Medycznego, Policja, młodzież i harcerze z 63. Kampinoskiej Drużyny Harcerzy „Husaria” oraz zaproszeni goście, m. in. Andrzej Wasilewski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP, st. bryg. Mirosław Jasztal, Komendant Powiatowy PSP, Zbigniew Ploch Komendant Gminny OSP, Wójt Monika Ciurzyńska.

Głównym pomysłodawcą był Łukasz Łopaciński, druh z OSP Zawady, a związane były z dobrym przygotowaniem na dwie duże masowe imprezy, które będą w tym roku w Polsce – Światowe Dni Młodzieży oraz Szczyt NATO.

Podziękowania należą się również właścicielom i pracownikom firmy „Ferniko”, za udostępnienie terenu oraz aktywne włączenie się w manewry.

 

Tekst i foto: Paweł Wróblewski

Galeria: