Aktualności

wstecz
drukuj

2016-05-31 13:01:52

III Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej. Brawa dla reprezentacji Gminy Kampinos!

Jedną z głównych atrakcji Crossu z historią w tle także w tym roku był bieg na 10 km. Na starcie stanęło 276 osób. 67 kobiet, 209 mężczyzn. Wśród zawodników znalazło się 6 osób reprezentujących Gminę Kampinos. Cross z historię w tle to duża impreza sportowo-historyczna, która odbyła się 21 maja w scenerii "Gościńca Julinek" i Kampinoskiego Parku Narodowego.

Trasę biegu wyznaczono na szlakach Kampinoskiego Parku Narodowego. Sygnał do startu dał Pan Wacław Górski kombatant.

W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła mieszkanka Gminy Leszno, Agnieszka Kowalczyk z czasem 42 minuty 16 sekund, (drużyna "Nie bądź łoś, zrób coś"). Drugie miejsce zajęła Ewelina Sobocińska (Orzysz, czas 45 minut 28 sekund), trzecie Ola Pucek-Mioduszewska („Ortoreh Team”, czas 45 minut 47 sekund).

Zwycięzca w kategorii OPEN mężczyzn Sylwester Kuśmierz ukończył wyścig z czasem 35 minut 35 sekund, (drużyna „Byledobiec”). Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Arkadiusz Łęczycki (Pruszków, czas 35 minut 50 sekund) i Tomasz Mikulski (KAMPINOS, czas 35 minut 51 sekund). Tomasz zajął 1. miejsce w kategorii Powiat, a na drugim miejscu uplasował się inny reprezentant naszej gminy, Adrian Kowalski (czas 38.12 min.). Ponadto w biegu uczestniczyły następujące osoby z Gminy Kampinos: Mikołaj Walędziak, Martyna Pływacz, Krzysztof Cygan, Agnieszka Ciurzyńska. Pełne i szczegółowe wyniki zawodów można zobaczyć w TYM MIEJSCU.

Najstarszy zawodnik tegorocznego Biegu Pamięci miał 74 lata, najmłodszy 16. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!

Impreza dla każdego

Podczas tegorocznej imprezy w Julinku Fundacja Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska przedstawiła inscenizację historyczną ataku żołnierzy Grupy Kampinos na niemiecki posterunek graniczny (Wachę) w Aleksandrowie. Diorama obrazująca obozowisko partyzanckie, niemiecki sztab polowy i obóz żołnierzy węgierskich z pewnością dodały klimatu całej imprezie. Dzieci mogły kupić różne akcesoria militarne i zapoznać się z pracą Centralnego Ośrodka Medycyny Skażeń, zwiedzić wozy bojowe i poznać harcerzy i harcerki ZHR. Dominowała oryginalna kuchnia węgierska, ale można był spróbować grochówki i spaghetti z Pierogarni w Babicach, kiełbasek OSP Podpalacz i pysznych domowych ciast.

Obecni byli weterani walk w Puszczy Kampinoskiej. Na ich cześć przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny a Wójt Gminy Leszno Pan Andrzej Cieślak wręczył bohaterom pamiątkowe medale.

Dzieci i młodzież rywalizowały w 10 Małych Biegach Pamięci. Całe rodziny ruszyły na grę terenową "Partyzanckim Szlakiem". Goście honorowi dekorowali zwycięzców biegu głównego – III Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej. Byli z nami płk Robert Głąb Dowódca Garnizonu Warszawa z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej, Jan Żychliński Starosta PWZ, Monika Ciurzyńska Wójt Gminy Kampinos, Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno – główny organizator i sponsor imprezy, Marcin Łada - Zastępca Prezesa Związku Oficerów Rezerwy RP, Dyrektorzy placówek oświatowych znajdujących się na terenie Gminy Leszno.

Pogoda jak zawsze dopisała i spędziliśmy razem naprawdę dobry dzień. Bardzo dziękuję wszystkim koordynatorom i wolontariuszom, bez zaangażowania których impreza nie mogłaby się odbyć.