Dziś jest Niedziela, 31.05.2020,imieniny Anieli, Feliksa, Kamili
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-06-14 08:08:08

Weź udział w próbie pobicia rekordu Polski w oddawaniu krwi


25 czerwca br. w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się próba pobicia niezwykłego rekordu Polski w ilości oddanej honorowo krwi.

Wydarzenie będzie miało miejsce podczas Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa, który organizuje Klub HDK PCK „Strażak” we współpracy z Powiatem Warszawskim Zachodnim. Honorowy patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki. 

Poprzedni rekord Polski został ustanowiony w 2015 r. Udało się wówczas pozyskać 178 litrów krwi od 397 uczestników. Organizatorzy imprezy w Ożarowie Mazowieckim liczą, że uda im się ten wynik poprawić. Na miejscu akcji pojawi się 5 ambulansów, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych, które będą ulokowane w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wszystkie próbki krwi zebrane podczas wydarzenia zostaną zbadane. Jak zaznaczają organizatorzy, to świetna okazja do zrobienia darmowych badań i sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Skład krwi często sygnalizuje, że w organizmie dawcy rozpoczynają się procesy chorobowe. Pozwala to na czas rozpocząć leczenie, dzięki któremu można uniknąć lub zminimalizować skutki groźnych chorób.

- 25 czerwca to pierwszy dzień wakacji, czyli początek okresu, kiedy zapotrzebowanie na krew jest szczególnie wysokie – mówi Paweł Białecki, wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, od wielu lat honorowy krwiodawca. - W naszym kraju ciągle borykamy się z problem jej niedoboru, a w miesiącach letnich jest on szczególnie dotkliwy. Dlatego bardzo ważne jest zachęcanie do oddawania krwi, bo to największy dowód ludzkiej solidarności i miłości. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy sami jej potrzebujemy – dodaje Paweł Białecki.

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. (sobota) przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 16.00. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.

Galeria: