Dziś jest Środa, 03.06.2020,imieniny Anatola, Leszka, Tamary
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-06-27 12:38:48

Artystyczne weekendy w Parku w Żelazowej Woli


Artystyczne LATO - weekendy w plenerze w każdą niedzielę w Parku w Żelazowej Woli - od 26 czerwca do 24 lipca o godz. 13.00.

Barkarola,  letnia scena nad stawem przywołująca atmosferę Wenecji, przestrzeń przed najstarszym pomnikiem Chopina w parku czy Altanka z widokiem na most Mazurek to niektóre miejsca, w których odbędą się interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci w wieku 3-10 lat na terenie parku w Żelazowej Woli.

Będą one towarzyszyły wątkom wystawy czasowej Chopinowi. Trzy pomniki dla kompozytora 1894 – 1926 – 1961 skojarzonym z jego twórczością. Dialog z klasycyzmem w końcu XIX wieku, sztuka secesji, współczesna abstrakcja to różne sposoby prezentowania artysty i mówienia o sztuce. Stanowią  one punkt wyjścia do warsztatów podczas których dzieci zgłębią arkana pracy kompozytora i stworzą  wraz z nim muzykę do wiersza oraz rzeźbiarza w trakcie tworzenia medalionu. Dowiedzą się czym jest improwizacja i jakie było jej znaczenie w twórczości Chopina oraz nauczą się prezentowania artysty w bardzo różnych technikach i za pomocą odmiennych środków, wśród  nich między innymi abstrakcyjne formy przestrzenne, rzeźba, a nawet  znaczek pocztowy.

Odkryjemy ponadto czym są emocje w sztuce przysłuchując się utworom F. Chopina oraz jakie są jej źródła podczas spotkania z kapelą ludową, która zagra muzykę tradycyjną; kujawiaka, mazura czy krakowiaka, a także utwory kompozytora, które są ich artystyczną stylizacją.  Odwiedzi nas ponadto perkusista z instrumentami z różnych zakątków świata, by przeprowadzić warsztat dotyczący rytmu w sztuce, który łączy różne jej dziedziny, w tym muzykę i rzeźbę.

Wprowadzeniem do wysłuchania chopinowskiego arcydzieła Barkaroli Fis-dur op. 60, będzie zaprezentowanie na scenie letniej repertuaru włoskich pieśni wraz z warsztatem śpiewu dla najmłodszych,  a także etykieta zachowania się podczas koncertu.

Tematy zajęć:

3 lipca Skąd się bierze sztuka? Na tropie inspiracji. (Miejsce: przestrzeń przed pomnikiem Gosławskiego)

W poszukiwaniu inspiracji do stworzenia rzeźby, zajrzymy między innymi do listów Chopina. Jaki obraz kompozytora z nich się wyłania? U boku artysty, staniemy się rzeźbiarzami, którzy podejmą dialog z wizerunkami Chopina. Abstrakcję odkryjemy w etiudzie zainspirowanej mimodramą Henryka Tomaszewskiego.

Wykonawcy: pantomima- Anna Ługowska , Maja Kaznowska, Ewelina Grzechnik

                        pianista- Jakub Kitowski

                       plastyczka- Agata Cieślak

10 lipca Na ludowo na scenie i na plakacie. (Altanka w okolicy mostka Mazurek)

Dowiemy się czym w muzyce jest stylizacja tropiąc tańce ludowe w utworach F. Chopina. Warsztat improwizacji ruchowej przybliży temat źródeł twórczości artysty, zaś plastyczny pozwoli na stworzenie wielkoformatowego plakatu zainspirowanego kulturą ludową i Fryderykiem Chopinem, który będzie kolejnym sposobem upamiętnienia artysty.

Kapela Raducz                     

Pianistka – Weronika Chodakowska

Plastyczka – Małgorzata Karkosz

17 lipca "...gdyby je muzycznymi tonami wyrazić można..." Emocje w muzyce. (Miejsce: polana przed oficyną chopinowską)

Wsłuchując się w utwory F. Chopina postaramy się odgadnąć emocje w nich zawarte, inspirując Domem Urodzenia F. Chopina oraz rzeźbami nas otaczającymi, staniemy się żywymi rzeźbami mającymi odzwierciedlić dany stan emocjonalny. Towarzyszył nam będzie improwizujący pianista. Stworzymy szkic węglem, pocztówkę z Żelazowej Woli i być może po raz pierwszy staniemy się artystami tworzącymi w plenerze i inspirującymi się otoczeniem i audiosferą.

rytmiczka – Weronika Olbrot

Plastyczka – Agata Cieślak

24 lipca Od pieśni weneckich gondolierów do Barkaroli Fis-dur op. 60 i …abstrakcji w rzeźbie. (Miejsce: scena letnia Barkarola)

Wysłuchanie Barkaroli Fis-dur op. 60 F. Chopina zostanie poprzedzone warsztatem śpiewu. Co mają wspólnego ze sobą wybitne dzieło kompozytora z pieśniami weneckich gondolierów? Czy Chopin odwiedził Wenecję? Czym była barkarola? Zajęcia muzyczne zostaną zintegrowane z częścią plastyczną podczas której stworzymy formy przestrzenne, które choć abstrakcyjne, są także sposobem upamiętnienia artysty.  

śpiewak – Paweł Czekała

Pianistka – Weronika Chodakowska

Plastyczka-Agata Cieślak

 

Zbiórka przed Pawilonem Preludium.

W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia zostaną przeniesione do Pawilonu Etiuda. Wówczas liczba miejsc jest ograniczona.

Uczestnictwo w zajęciach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie i filmowanie.

Wstęp wolny.

 

 

Galeria: