Dziś jest Poniedziałek, 25.05.2020,imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-08-17 08:44:44

Polskie dzieci z Litwy odwiedziły Gminę Kampinos


3 sierpnia grupa 99 dzieci z polskich szkół na Litwie rozpoczęła dwutygodniowy pobyt w Gościńcu Julinek.

Dzieci zostały zakwaterowane w internatach należących do SOSW w Lesznie. Wakacyjna akcja dla polskich dzieci z Litwy organizowana jest przez Powiat Warszawski Zachodni od wielu lat, współfinansują ją samorządy gminne, w tym Gmina Kampinos.

Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, m. in. wycieczki po Puszczy Kampinoskiej, przejażdżki bryczkami i jazdy konne, bogaty program zajęć turystycznych i kulturalnych. Dzieci z Litwy zwiedzały Warszawę, odwiedziły m.in.: Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, kompleks basenów. Brały też udział w warsztatach artystycznych. Pojechały również do Żelazowej Woli. Podczas swoich wypraw, w dniu 9 sierpnia, grupa odwiedziła również Gminę Kampinos. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny urzekając wszystkich swoją skromnością i radością.

Dzieci i młodzież, które gościliśmy w naszym powiecie, przyjechały z dwóch litewskich rejonów: Solecznickiego i Wileńskiego, dziesięcioro dzieci jest także z Wilna. Przyjazd do Polski jest dla nich wyróżnieniem za dobre wyniki w nauce i aktywność w różnych przedmiotach szkolnych, także w dyscyplinach sportowych. Niektóre z nich są już kolejny raz w Polsce i bardzo cieszyły się na ten przyjazd. Rozpiętość wieku polskiej grupy jest duża od 9 do 16 lat, wiąże się to z systemem nauczania na Litwie, gdzie szkoły są 12 klasowe.

Źródło: Powiat Warszawski Zachodni/Red.