Dziś jest Środa, 05.08.2020,imieniny Emila, Karoliny, Kary
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2016-09-14 08:14:04

Uroczystości patriotyczne w Pociesze, k. Palmir - FOTO


W niedzielę, 4 września br. w miejscowości Pociecha, k. Palmir odbyła się doroczna uroczystość upamiętniająca walki, jakie w tym rejonie toczyły powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” w 1944 r. Spotkanie tradycyjnie ubogacone było pełnym ceremoniałem wojskowym – z Wojskowym Oddziałem Honorowym oraz z Orkiestrą Wojskową. Nie zabrakło również licznych pocztów sztandarowych.

Na uroczystości obecny był dyrektor KPN – Mirosław Markowski wraz z delegacją pracowników. Po nabożeństwie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Armii Krajowej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie, Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, wychowankowie płk. Jerzego Strzałkowskiego i Muranowiacy oraz Urząd Gminy Izabelin.

Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” zostały utworzone w październiku 1939 r. przez Jerzego Strzałkowskiego. W ich szeregach w czasie wojny walczyło ok. 12 tys. żołnierzy. Kompania Jerzyków ze Starego Miasta przeszła kanałami na Żoliborz, a następnie przedostała się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie w okresie od 28 sierpnia do 2 września 1944 r. brała udział w licznych walkach. Pomnik „Jerzyków” wzniesiony we wsi Pociecha upamiętnia 5-dniową bitwę z okupantem.

Poniżej galeria zdjęć, której autorem jest Pan Michał Starnowski

 

Źródło. Kampinoski Park Narodowy

Galeria: