Dziś jest Czwartek, 13.08.2020,imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2017-07-10 11:49:24

„Lato w zagrodzie” – niezwykła plenerowa impreza na rozpoczęcie lata


Lato w zagrodzie - to pierwsza tego typu impreza zorganizowana w formie pikniku,  w Granicy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. To miejsce niezwykłe w klimacie osady puszczańskiej, ginącej architektury zabudowań krytych strzechą i cennego przyrodniczo terenu, wpisanego na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Organizatorzy Lata w zagrodzie: Gmina Kampinos, MODR Oddział Bielice i Kampinoski Park Narodowy dołożyli wszelkich starań, aby czas spędzony w tak pięknym otoczeniu przyrody pozwolił na znakomitą zabawę i wielopokoleniową integrację. Pierwsza niedziela wakacji, 25 czerwca,  okazała się dobrym wyborem. Dopisała pogoda, mieszkańcy i goście.

Punkty informacyjne MODR i Gminy Kampinos, stwarzały okazję uzyskania porad w zakresie działalności tych instytucji i możliwości pozyskiwania środków unijnych.

Wszyscy odwiedzający zagrodę mieli możliwość spaceru z pracownikiem KPN i zapoznania się z historią tego niezwykłego terenu. Co pewien czas dwudziestokilkuosobowe grupy wyruszały na szlaki piesze, aby z bliska przyjrzeć się różnym gatunkom drzew, krzewów  i roślin zielnych oraz posłuchać o zwyczajach zwierząt zamieszkujących puszczę.  Szczególnie dla dzieci była to niezwykła frajda. Organizatorzy przygotowali także opcję  jazdy bryczką.

Ginące zawody zawsze są atrakcją takich imprez. Tak też było w Granicy - tłumnie oblegano stoisko garncarskie rodziny Konopczyńskich. Każdy mógł, współdziałając z garncarzem, utoczyć własne naczynie z gliny i zabrać je do domu.

Imprezie towarzyszył plener malarski, który prowadziła Ewa Kubeł Zielińska, malarka  z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Panie na co dzień biorące udział w zajęciach plastycznych, malowały i prezentowały swoje prace. Przygotowane zostały również stanowiska pracy twórczej: sztalugi, pastele i  papier dla osób, które miały ochotę „wyżyć się” artystycznie, wykonać własne dzieła i sprawdzić swoje umiejętności artystyczne pod fachowym okiem instruktorki malarstwa.

Dzieci, które zgłosiły się do konkursu rysunkowego malowały swoją wizję wakacji na wsi. Później w  konkursie piosenki dziecięcej śpiewały wybrane przez siebie popularne utwory.   W tym czasie dorośli próbowali swoich sił w rzucie podkową, rzucie kostką słomy i przeciąganiu liny. Na zwycięzców czekały cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

 

Zwycięzcy w konkursach organizowanych podczas Lata w zagrodzie:

Konkurs plastyczny dla dzieci

I miejsce  -  Tosia Leszczyńska

II miejsce - Tamara Czaja

III miejsce - Olek Figat

 

Konkurs piosenki dziecięcej

I miejsce ex aequo: Marysia Figat za utwór „Tamta dziewczyna”,

Anna Tomaszewska za utwór  „Stokrotka”,

Zuzia i Tosia Leszczyńskie za utwór „O mój rozmarynie”

 

Konkurs rzut podkową

I miejsce – Krystyna Wuttke

II miejsce – Adrian Kobyłecki

III miejsce – Iwona Kurek

 

Konkurs rzut kostką słomy

 I miejsce –  Leszek Krupiński

II miejsce – Adrian Kobyłecki

III miejsce – Michał Sidorczuk

 

Konkurs przeciąganie liny

I miejsce – rodzina Kurek

II miejsce – samorządowcy

III miejsce – rodzina Chłystków

 

Gratulujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom konkursów!

 

Z okazji  wydarzenia Lato w zagrodzie przygotowano też okolicznościową koszulkę, której sponsorami były firmy: Helio, OY POLSKA Construction, Granit, TWS Ubezpieczenia  i Tęczowy ogród.

Organizatorzy zgodnie zapewnili, że spotkamy się za rok, tu w Granicy, w czerwcu 2018 r.

 

Tekst Bożena Kalkowska

Oddział Bielice, www.modr.mazowsze.pl

Zdjęcia Paweł Wróblewski 

 

Galeria: