Dziś jest Czwartek, 13.08.2020,imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2017-07-10 15:54:27

Kolorowa rewolucja śmieciowa


Nowe zasady obwiązują od 1 lipca.

W dniu 29 grudnia ubiegłego roku wyszło rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Rozporządzenie o którym mowa powyżej weszło w życie 1 lipca br. i przewiduje ono obowiązkową segregację odpadów na co najmniej cztery pojemniki w określonym przez ministerstwo kolorze. Do niebieskich kontenerów/worków trafi papier, zielonych – szkło, żółtych – metal i tworzywa sztuczne, brązowych – bioodpady. Każda z posesji będzie wyposażona również, tak jak dotychczas, w kosz na śmieci „zmieszane”.

W Gminie Kampinos, od 1 lipca, obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. W dniu 14 czerwca 2017 r. został rozstrzygnięty przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Ofertę złożyło konsorcjum Konsorcjum firm Remondis Sp. z o.o i Zebra Recykling Sp. z o.o., a po jej weryfikacji, w dniu 27 czerwca 2017  podpisano umowę na najbliższe pół roku. Ceny za odbiór śmieci do końca roku pozostaną na niezmienionym poziomie.

Mając na uwadze, że ustawodawca wprowadził dodatkowy worek na bioodpady, w konsekwencji może to przełożyć się na wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Czynimy jednak wysiłki, aby tego uniknąć, z tego też względu Wójt Gminy przedłożyła Radzie Gminy projekt uchwały, dzięki której część mieszkańców będzie mogła nieodpłatnie otrzymać kompostownik. Działanie to jest pilotażowe, ma na celu ograniczenie ilości bioodpadów przekazywanych do zagospodarowania firmie śmieciowej. Docelowo zaś kompostowanie ma być eko-alternatywą dla worków brązowych, co powinno przełożyć się na utrzymanie dotychczasowej stawki za odbiór śmieci.

Więcej informacji, wraz z formularzem wniosku o użyczenie kompostownika, czytelnicy mogą znaleźć na stronie www.kampinos.pl, bądź w BIP’ie – Uchwala Nr XLVII/205/17 z dnia 29 maja 2017 roku.

Wprowadzenie kompostowania bioodpadów na swoich posesjach jest przedsięwzięciem opłacalnym zarówno dla budżetu domowego - wydamy mniej na nawozy sztuczne i opłatę „śmieciową”, jak i przyniesie pożytek dla środowiska.

Zaznaczamy, że kompostownik zalicza się do urządzeń sanitarno-gospodarczych, tym samym odległość kompostownika od: granicy działki sąsiedniej, ulicy powinna wynosić 2 m., natomiast od okien i drzwi budynków mieszkalnych – 5 m.

Uwaga: Zmiana godzin otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów od 1 lipca 2017 r.

PSZOK czynny jest w piątki w godzinach 14.00-17.00 i w soboty w godzinach 8.00-13.00

 

Dużo ciekawych i pożytecznych informacji można znaleźć na stronach Ministerstwa Ochrony Środowiska.

- Przewodnik dla gmin po wspólnym systemie segregacji odpadów:

http://naszesmieci.mos.gov.pl/images/185/ministerstwosrodowiskaprzewodnikdlagminnet.pdf

- infografika do zamieszczenia na stronie internetowej gminy, w materiałach drukowanych itp.:

http://naszesmieci.mos.gov.pl/infografiki

- grafiki z praktycznymi wskazówkami na temat właściwej segregacji do wykorzystania np. jako naklejki na pojemniki do domowego użytku przez mieszkańców:

http://naszesmieci.mos.gov.pl/grafiki-i-instrukcje-wsso

- krótka animacja do emitowania w środkach komunikacji miejskiej lub zamieszczenia na stronie internetowej:

http://naszesmieci.mos.gov.pl/do-pobrania-dla-gmin

 

Galeria: