Dziś jest Środa, 25.11.2020,imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2019-01-28 14:43:54

Społeczność kampinoska uczciła pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego


Każdego roku, w styczniu, społeczność Gminy Kampinos wspomina i oddaje hołd bohaterom Powstania Styczniowego, którego różne etapy i wydarzenia miały miejsce również na tych terenach. Tegoroczne uroczystości odbyły się w niedzielę, 27 stycznia i rozpoczęły się Mszą św. w kampinoskim kościele. - Zaborcy mieli stale problem z nami. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności, a nasza świątynia oraz okoliczne tereny są świadkami Powstania Styczniowego. Ten zryw umocnił w narodzie polskim pragnienie wolności - mówił podczas homilii ks. Proboszcz Jan Franciszek Sudoł.

W czasie Powstania na terenach obecnej Gminy Kampinos stacjonował sztab powstańczy, dowodzony przez bohatera tamtych dni, Zygmunta Padlewskiego. Ponadto znane są nam liczne pamiątki i miejsca związane z walką powstańczą, która rozpoczęła się w styczniu 1863 roku. Na cześć tamtych wydarzeń, Szkoła Podstawowa w Kampinosie nosi imię Zygmunta Padlewskiego. Jej Dyrekcja oraz uczniowie obecni na uroczystościach, z dumą wystawili szkolny Poczet Sztandarowy. Ponadto spotkanie ubogaciły Poczty z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy.

Po Mszy św. delegacje oraz wszyscy obecni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy Mogile Powstańców zostały złożone kwiaty i wieńce. - Nasza obecność w tym miejscu jest potwierdzeniem żywej pamięci o Powstaniu Styczniowym oraz troski o pamięć historyczną. Wspominając Powstanie należy wskazać, że mimo iż zakończyło się ono klęską, to właśnie wzorce heroizmu oraz siła ducha wynikająca z Powstania ostatecznie doprowadziła do odzyskania niepodległości i budowania silnej tożsamości narodowej – mówiła Wójt Monika Ciurzyńska. Dodała również, że w okresie Powstania niezwykle silna była refleksja, która zyskuje na aktualności również i dziś, że nie da się zbudować państwa Polskiego i dobrze oraz uczciwie nim zarządzać bez rozwiązywania problemów i napięć społecznych. - Żyjemy w społeczeństwie zróżnicowanym i na co dzień musimy godzić się z nierozwiązywalnymi konfliktami wartości i celów. Dlatego tak ważne i w czasie Powstania i dziś jest szukanie tego, co nas łączy, czy łączyć powinno, gdyż tylko to jest gwarantem tego, że Polska, nasza gmina nadal będą się rozwijać.

Na zakończenie Wójt serdecznie podziękowała wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystościach.

 

PW

Galeria: