Dziś jest Piątek, 30.10.2020,imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2019-12-27 12:57:13

Apel o rozważne używanie fajerwerków!


Sylwestrowe fajerwerki to ogromne zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

Sylwestrowe fajerwerki oraz petardy stanowią duże zagrożenie dla zwierząt domowych jak i tych dziko żyjących w Puszczy Kampinoskiej. Doskonały słuch zwierząt powoduje, że podczas wybuchu petardy dociera do nich ogromnych huk, a rozbłysk fajerwerków może być porównywalny z piorunem. Przez takie sytuację zwierzęta wpadają w panikę i działają na oślep. Sylwestrowe szaleństwa mogą się zakończyć dla naszych pupili zawałem, a nawet śmiercią.

Środki pirotechniczne niosą za sobą również ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Nieumiejętne i brawurowe odpalanie petard, zwłaszcza pod wypływem alkoholu może powodować poparzenie, inne uszkodzenia ciała, jak również pożar. Fajerwerki to bomba chemiczna. Podczas wybuchu emitują ogromną liczbę zanieczyszczeń trafiających do powietrza.

Pamiętajmy, że noworoczne świętowanie nie usprawiedliwia zachowania zagrażającego bezpieczeństwu ludzi, zwierząt i środowisku, a radość wynikającą z nadchodzącego Nowego Roku możemy okazywać w inny sposób niż fajerwerki.