Dziś jest Sobota, 24.10.2020,imieniny Arety, Marty, Marcina
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2020-01-27 08:12:43

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


„Hej, rodacy, kto u wroga nie chce szukać losu, komu święta wolność droga, spiesz do Kampinosu"

19 stycznia kampinoska społeczność oddala hołd bohaterom Powstania Styczniowego, którego dzieje są mocno wpisane w historię naszej gminy. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kampinoskim kościele. Następnie delegacje oraz wszyscy obecni udali się na cmentarz parafialny. Tam, przy Mogile Powstańców zostały złożone kwiaty i wieńce.

W czasie Powstania na terenach obecnej Gminy Kampinos stacjonował sztab powstańczy, dowodzony przez bohatera tamtych dni, Zygmunta Padlewskiego. Przypominają nam o tym  liczne pamiątki i miejsca związane z walką powstańczą, która rozpoczęła się w styczniu 1863 roku. Na cześć tamtych wydarzeń, Szkoła Podstawowa w Kampinosie nosi imię Zygmunta Padlewskiego. Również  „Aleja Powstańców Styczniowych 1863 r.” prowadząca do wsi Granica podkreśla, jak ważne miejsce w naszej pamięci zajmuje ten zryw ku niepodległości.

Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Kampinos podziękowała zgromadzonym za udział w uroczystościach oraz zaapelowała, aby wydarzenia powstania styczniowego stały się źródłem zbiorowej mądrości przydatnej dla współczesnych, jak i przyszłość. 

 

Galeria: