Dziś jest Środa, 21.10.2020,imieniny Celiny, Hilarego, Janusza
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2020-05-19 15:11:33

Spadek dochodów gminy spowodowany kryzysem gospodarczym. W kwietniu dochody z PIT zmalały o 40%.


Gmina Kampinos, w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią wirusa SARS-CoV-2, tak jak inne samorządy, musi być gotowa na wprowadzenie zmian w budżecie na 2020 rok. Zdaję sobie sprawę, że obecna, trudna sytuacja gospodarcza dotyka również mieszkańców z terenu naszej gminy i niestety będzie przekładać się na finanse gospodarstw domowych. W grudniu ubiegłego roku, kiedy planowaliśmy budżet i poszczególne wydatki, nie można było przewidzieć, że przyjdzie  nam mierzyć się zamrożeniem gospodarki. Teraz zaś, ostatnie doniesienia nie pozostawiają złudzeń i wskazują, że konieczność ograniczenia wydatków będzie musiała dotyczyć wielu, w tym istotnych, pozycji budżetu.

W ostatnim tygodniu pojawiły się dane wskazujące, iż realne dochody samorządów,  w tym także Gminy Kampinos, pochodzące z podatków drastycznie się kurczą. W kwietniu br. z tytułu podatku PIT do budżetu gmin wpłynęło średnio aż o 40% środków mniej, niż w roku 2019. Niewątpliwie fakt zmniejszonych wpływów do budżetu jest głównie efektem epidemii, gdyż paraliż wielu gałęzi gospodarki bezpośrednio uderzył w dochody przedsiębiorców i osób fizycznych płacących daniny publiczne.

Nie można pominąć faktu, iż zasób środków, którymi dysponuje Gmina maleje w związku z ulgami podatkowymi wprowadzonymi w 2019 r. Niestety po raz kolejny otrzymaliśmy również mniejszą względem lat ubiegłych subwencję z budżetu państwa na oświatę co powoduje, iż coraz większe kwoty na ten cel muszą być dokładane ze środków własnych Gminy.

Mając na uwadze opisaną powyżej sytuację, czujemy się w obowiązku poinformować Państwa, że w tak trudnych czasach będziemy zmuszeni, podobnie jak i inni samorządowcy, podejmować niełatwe decyzje skutkujące zmniejszeniem wydatków, w tym na realizację zadań inwestycyjnych. Wierzymy, że dzięki wspólnemu zrozumieniu uda nam się jednak ograniczyć negatywne skutki, tak dla gospodarstw domowych, jak i finansów publicznych.