Dziś jest Niedziela, 27.09.2020,imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2020-09-07 11:35:52

Informacje z wrześniowej działalności GSW Kampinos


Szanowni Państwo, Członkowie Spółki

W nawiązaniu do poprzedniej informacji informuję, iż aktualnie prowadzimy czasochłonne i finansowo obciążające nas działania na terenie Łaz. Po dokonaniu kilku odkrywek  na zbieraczu (zdjęcie poniżej) ukazał się nam straszny obraz złego stanu technicznego tego urządzenia. Zbieracz ma ok. 800 m długości, w tym jedynie 4 studnie rewizyjne. Pomimo tego udało się nam już praktycznie oczyścić cały odcinek zbieracza, przy czym 150 jego metrów musieliśmy wymienić na rurę drenarską o przekroju 160 mm. Przy okazji wymiany drenów oczyściliśmy również wiele sączków o przekroju od 5 do 7,5 cm.

Studnie melioracyjne na tym odcinku są już czyste i sprawują swoją funkcję podobnie jak zbieracz na odcinku 750 m. Tragiczny okazał się odcinek pomiędzy ostatnią studnią a rowem melioracyjnym znajdującym się na granicy z Komorowem. Dreny całkowicie zarośnięte korzeniami i zamulone (fot. w załączeniu), wylot zbieracza całkowicie zniszczony. Jedyny sprawnie działający element systemu melioracji, jaki udało się nam odnaleźć to kaskada na rowie (fot.).

Po sobotnim oberwaniu chmury nad Łazami, w dniu dzisiejszym nie było widać na polach śladu ulewy. Ze słyszenia wiem, jaka zła sytuacja była w tym rejonie – stąd decyzja o podjęciu również (jak na Kwiatkówku) kompleksowych działań. Prace konserwacyjno-naprawcze w tym rejonie potrwają jeszcze kilka dni, ponieważ musimy poczekać aż zgromadzony w glebie nadmiar wody „spłynie” do rowu. Wstępnie odmuliliśmy już 100 m tego rowu oraz odkrzaczyliśmy go i wykarczowaliśmy kilka drzew. Podejmiemy też wysiłki, aby odtworzyć wylot drenarski odprowadzający wodę z Komorowa.

Takich zadań przed Spółką jest bardzo dużo i aby osiągnąć efekt jak na Kwiatkówku, części Komorowa, Kampinosu A czy obecnie Łaz potrzeba kilku lat. Wszystko zależeć będzie oczywiście od zasobności konta Spółki. Obecnie finanse odpływają tak szybko, jak woda ze zbieracza w Łazach. Ponownie proszę o spłatę zadłużeń oraz II raty składek.

A co do składek, to przykład:

Członek Spółki, któremu naprawiliśmy system drenażu zapytał o koszty przedsięwzięcia. Odpowiedziałem krótko – gdyby Pan swoją roczną składkę odkładał na nieoprocentowane konto w banku, to mógłby Pan pokryć koszty naprawy po 73 latach!                    

                                                            Pozdrawiam Państwa i imieniu własnym i Zarządu 

                                                                                           Waldemar Sarnowski

                                                                                                    Prezes Spółki

Galeria: