Dziś jest Niedziela, 27.09.2020,imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2020-09-11 07:41:00

Informacja Gminnej Spółki Wodnej


Szanowni Państwo, Członkowie Spółki Wodnej

W nawiązaniu do informacji z ubiegłego tygodnia informuje, iż  9 września ukończyliśmy realizacje sporego  projektu konserwacyjnego w Łazach. Wiedzieliśmy od lat o ciężkiej sytuacji, zarówno rolników jak i mieszkańców tego terenu, wynikającej z występujących tu okresowo podtopieniach. Aby doprowadzić istniejący system drenażu w Łazach do przyzwoitego stanu, należałoby przeznaczyć na ten cel ok. 40 tys zł. ( O, to tyle ile wynoszą długi Członków wobec Spółki).

Jak informowałem w Łazach „uruchomiliśmy” 800 metrowy zbieracz o przekroju 160 mm, a co za tym idzie setki metrów drobniejszych drenów. Oczyszczone 3 studnie oraz 6 zbieraczy do nich dochodzących. W sumie, na tym odcinku, wymieniliśmy na nowe, prawie 200 metrów drenów. Odbudowaliśmy 2 wyloty drenarskie ( od strony Łaz i Komorowa). Poddaliśmy konserwacji kolejną kaskadę, a prawie 200 metrowy odcinek rowu został odmulony.

Jak widzicie Państwo, Spółka, w miarę swoich możliwości finansowych, stara się pomagać swoim Członkom. Oczywiście pomoc ta byłaby bardziej przez Was odczuwalna, gdyby wszyscy solidarnie i terminowo (będą o tym przypominał do znudzenia) płacili składki i z czym spotkałem się niedawno, nie narzekali na jej wysokość. Chętnie komuś oddam swoją składkę w wysokości 40,- zł rocznie, za odmulenie mojego 100 m odcinka rowu!

Ponownie informuję, iż prace związane z wykaszaniem rowów w tym roku są mocno ograniczone. Kilka ulewnych deszczy pokazało, gdzie i jakie są priorytety naszych działań. Tak to niestety jest, że w trakcie okresów suszy zapominacie Państwo o istniejących „pod ziemią” problemach. Nie ma podtopień, to po co płacić składkę? Jakoś to będzie.

I na koniec tej informacji:

Z przykrością informuję, iż po kilku miesiącach zaangażowania się  w spółce odnoszę wrażenie, jakby dla części z Państwa działania Spółki, czy w ogóle samo istnienie Spółki, było złem koniecznym. Stąd pewnie duże opory u Państwa w dostarczaniu nam deklaracji z numerami działek i opłacaniu składek. A co by było gdyby spółka wodna na naszym terenie nie była powołana? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.

 

Pozdrawiam Państwa serdecznie 

Waldemar Sarnowski

Prezes Spółki

Galeria: