Dziś jest Wtorek, 19.06.2018,imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2013-01-24 08:22:35

150. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – relacja z uroczystości


W minioną niedzielę w Kampinosie odbyły się uroczystości związane z przypadającą w tym roku 150. Rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w Kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Kampinosie. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, zaproszeni goście, kombatanci, młodzież szkolna oraz społeczeństwo. Honorowy Patronat nad obchodami w Kampinosie objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

  Eucharystię sprawowali: ks. bp Tadeusz Pikus; dziekan dekanatu błońskiego - o. Andrzej Kuśmierski; dyrektor Radia Niepokalanów - o. Damian Karczmar oraz ks. proboszcz parafii Kampinos - Jan Franciszek Sudoł. 
  W uroczystościach wzięli udział: doradca Prezydenta RP, prof. Tomasz Nałęcz, który odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. 
  Po Mszy św. uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie nastąpiło złożenie wieńców na mogiłach ks. Skibniewskiego, podleśniczego Jana Baszyńskiego oraz Pomniku - Mogile Powstańców z 1863 r. Wieńce złożone zostały także pod tablicą pamiątkową przy dworze w Kampinosie, gdzie w czasie Powstania Styczniowego mieściła się siedziba sztabu Zygmunta Padlewskiego i Leona Romanowskiego. 
  Zaproszeni goście wzięli także udział w okolicznościowym koncercie w dworze w Strzyżewie, podczas którego wystąpił Chór i Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Sochaczewie. 
  Ciekawostką była także inscenizacja zatytułowana ‘Przygotowanie do Powstania’ w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej ‘Kampinos’ oraz wystawa planszowa, inicjującą powstanie Mazowieckiego Szlaku Powstania Styczniowego (każda z plansz przedstawiała jedną miejscowość oraz bohatera z nią związanego). 
 
Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: 

 
 
 
 
 
 
 

  Zapraszamy do wysłuchania ciekawego materiału przygotowanego Radio Niepokalanów, który przybliża nie tylko to, co działo się w minioną niedzielę w Kampinosie, ale także to, co wydarzyło się na tych terenach 150 lat temu. 
  Zachęcamy również do obejrzenia reportażu przygotowanego przez telewizję internetową Mazowsze TV (transmisja Mszy św. z Kampinosu była pierwszą transmisją na żywo wykonaną przez Mazowsze TV w Powiecie Warszawskim Zachodnim). 

   

    Transmisja Mszy św. z Kampinosu przez internetową telewizję Mazowsze TV i Radio Niepokalanów zgromadziła duże grono odbiorców, dlatego dziękujemy również tym z Państwa, którzy łącząc się w modlitwie za pośrednictwem tych mediów zechcieli uczcić z nami pamięć o Bohaterach Powstania Styczniowego. 

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność, pamięć i modlitwę.
  Dziękujemy również mediom za wyjątkowe zainteresowanie naszymi obchodami.
----------------------------------------------------------------
Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć w dwóch odsłonach na FB: LINK

Galeria: