Dziś jest Środa, 20.06.2018,imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2013-01-30 14:50:26

Nowa ścieżka dydaktyczna w Kampinoskim Parku Narodowym „Na skraju Puszczy”


Ścieżka powstanie w pobliżu Ośrodka Edukacyjno-Dydaktycznego im. Jadwigi i Romana Kobendzów w miejscowości Granica.

   Sponsorem nowej ścieżki dydaktycznej w KPN „Na skraju Puszczy” jest firma CEVA Logistics Poland Sp. z o.o. – Honorowy Przyjaciel Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasę wytyczono w pobliżu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy. Ma kształt pętli, a jej długość to niespełna 4 km. Umowa o dofinansowaniu  ścieżki podpisana została z firmą CEVA Logistics pod koniec listopada ubiegłego roku. Przekazana kwota została przeznaczona na wytyczenie trasy, przygotowanie 21 tablic informacyjnych oraz wydanie folderu. Otwarcie ścieżki planowane jest na jesień tego roku.

   - Podjęta wspólnie z firmą CEVA inicjatywa jest ważnym elementem, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności odwiedzanego miejsca oraz umożliwi turystom lepsze ich poznanie – mówi dyrektor KPN Jerzy Misiak.

Fot. Grzegorz OkołówŚcieżka powstanie w pobliżu Ośrodka Edukacyjno-Dydaktycznego im. Jadwigi i Romana Kobendzów we wsi Granica. Jej zaczątkiem była osada budnicza założona ok. 1795 r.
W latach międzywojennych wybudowany został zespół drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos, w modnym wówczas stylu tzw. architektury narodowej, czerpiącym zarówno ze szlacheckiego baroku, jak i ze stylu zakopiańskiego. Obecnie w budynkach znajduje się siedziba Obrębu Ochronnego Kampinos, stacja monitoringu i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi i Romana Kobendzów. W sąsiedztwie znajduje się skansen z przykładami dawnego budownictwa puszczańskiego i wiodąca obok niego Aleja Trzeciego Tysiąclecia,  w której od 1999 r. sadzą swoje dęby osobistości z Polski i całego świata. Pierwsze dęby posadzili: prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, śp. Prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp i ówczesny minister środowiska Jan Szyszko. 
Idąc wytyczoną trasą dojdziemy również do Obszaru Ochrony Ścisłej „Granica”. To jeden z najstarszych tego typu obszarów w Puszczy Kampinoskiej - utworzony w 1936 r. ze wspaniałym starodrzewem sosnowym i mieszanym. To także ostoja zwierzyny m.in. łosi i czarnych bocianów.
 

- Współpraca z Kampinoskim Parkiem Narodowym jest dla nas szczególnie ważna i wynika z odpowiedzialności za otoczenie, w którym firma funkcjonuje. Kampinos to miejsce wyjątkowe dla Warszawy i całej Polski. Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy, jeszcze w większym stopniu, będzie służyło odwiedzającym – mówi Piotr Zborowski, prezes CEVA na Europę Centralną.
 

Jednym z celów utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego obok ochrony przyrody jest także ochrona pamiątek historycznych. Idąc ścieżką mijać będziemy również cmentarz wojenny w kształcie stylizowanego orła na którym spoczywa ok. 800 żołnierzy 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, poległych 16-17 IX 1939 r. W dalszych planach jest także budowa infrastruktury na ścieżce dydaktycznej – drewnianej kładki o dł. ok. 100 m oraz pomostu.

Będzie to kolejny etap, który zrealizowany zostanie jak tylko uda się pozyskać odpowiednie środki finansowe.

Galeria: