Dziś jest Wtorek, 24.04.2018,imieniny Bony, Horacji, Jerzego
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2013-03-08 09:49:24

Naziemna tv cyfrowa na Mazowszu: start 19 marca


Dekoder wbudowany w odbiornik lub dekoder zewnętrzny i sprawna antena są warunkiem odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Umożliwią odbieranie większej liczby programów, z lepszym obrazem i dźwiękiem. Pierwszy etap wyłączenia sygnału analogowego w województwie mazowieckim nastąpi już 19 marca 2013 roku i obejmie gminy, które odbierają sygnał z nadajników w Warszawie i Raszynie.

Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów telewizji:- odbierający sygnał przez zwykłą, indywidualną antenę telewizyjną – powinni sprawdzić czy ich telewizor posiada wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowane w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika;- odbierający sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych (np. w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Warto się upewnić, że dokonali oni odpowiednich zmian.

Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału. Zadba o to operator.

Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa - przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym - mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Dopuszcza się stosowanie anteny pokojowej pod warunkiem, że mieszkamy blisko nadajnika. Praca anteny pokojowej zależna jest od miejsca jej ustawienia. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być wyżej zainstalowana i bardziej zaawansowana technicznie. Najlepszy odbiór zapewniają anteny kierunkowe.

Pomiary sygnału naziemnej telewizji cyfrowej wykonane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdziły, że mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy odbierają sygnał z wyłączanych 19 marca stacji w Warszawie i Raszynie nie będą mieć problemu z odbiorem sygnału cyfrowego. Jednak gdyby po odpowiednim przygotowaniu telewizora i anteny, sygnał telewizji był zakłócany, zanikał lub w ogóle się nie pojawił, należy to zgłosić do delegatury UKE w Warszawie tel. (22) 622 73 99.

Programy z naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna. Za korzystanie z jej oferty nie należy wnosić dodatkowych opłat.
Uwaga na oszustów! Sprzęt (telewizor, dekoder lub antenę) należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach. Nie należy wpuszczać do domu obcych osób pod pozorem sprawdzenia telewizora lub anteny. Jeśli ktoś prosi o opłatę z tytułu naziemnej telewizji cyfrowej należy powiadomić policję.

Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do 31 lipca 2013 r. Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl i www.mazowieckie.pl (baner „Naziemna telewizja cyfrowa”).
 

Galeria:

Załączniki

Typ Temat
załącznik Schemat graficzny 'krok po kroku'