Dziś jest Sobota, 23.06.2018,imieniny Albina, Wandy, Zenona
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2013-04-09 15:05:09

KAMPINOSKIE REGIONALIA na www Biblioteki


Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos posiada już własną stronę internetową: http://gbp-kampinos.pl/ do odwiedzenia której zachęcamy wszystkich jej Sympatyków i Czytelników. Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos zaprasza Państwa do wzięcia udziału w tworzeniu działu Kampinoskich Regionaliów.

Strona co prawda znajduje się jeszcze w rozbudowie (i w miarę upływu czasu będzie systematycznie przybywać informacji), ale już można zorientować się, jakie bloki tematyczne będzie można śledzić i z jakimi informacjami się zapoznać.

Korzystając niejako z okazji Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos zaprasza Państwa do wzięcia udziału w tworzeniu działu Kampinoskich Regionaliów.

Projekt ma na celu promocję i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego i historycznego Kampinosu i okolic oraz ochronę i udostępnienie źródeł historycznych o unikalnej, nieznanej dotąd treści. Chcielibyśmy przyczynić się do aktywizacji i integracji społeczności lokalnej mieszkańców oraz promować wśród nich tworzoną przez Bibliotekę Publiczną bazę publikacji dotyczących naszej „małej ojczyzny” – Gminy Kampinos.
Pragniemy udostępnić na stronie www Biblioteki zakładkę zatytułowaną ‘Kampinoskie Regionalia’, będą to zdigitalizowane materiały pozyskane od naszych Czytelników, takie jak np.: fotografie, pamiętniki, pocztówki lub publikacje o treści związanej z historią – zarówno tą odległą, jak i całkiem aktualną, dotyczącą naszej gminy.
Kampinos ma bowiem nietuzinkową historię i wyjątkowych mieszkańców. Starsze pokolenie pamięta tragiczne dzieje wojenne, młodsi mieszkańcy byli świadkami transformacji ustrojowej i związanych z nią zmian.
Ale zmiany towarzyszą nam przez cały czas. Na naszych oczach znikają obiekty, które przez całe dekady składały się na regionalny pejzaż. Dlatego warto chronić świadectwa je dokumentujące i udostępniać wszystkim zainteresowanym naszym dziedzictwem.

          Fot. A. Johann i A. Zborski  - Kampinos Hotel i Restauracja "Pod Łosiem"

Dzięki Państwa uprzejmości mamy nadzieję pozyskać między innymi takie materiały, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerokiej publiczności, pochodzą bowiem z prywatnych albumów Czytelników naszej biblioteki i ukazują dzieje Gminy Kampinos i Kampinoskiego Parku Narodowego z perspektywy jej mieszkańców.

Te wyjątkowe zbiory chcielibyśmy zamieścić w Cyfrowym Archiwum Kampinoskich Regionaliów w trzech działach:
1. Mieszkańcy – fotografie Kampinosu udostępnione dzięki naszym Czytelnikom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom,
2. Wspomnienia (np. prywatne pamiętniki, listy),
3. Publikacje i wspomnienia (wszystko, co było już wcześniej publikowane).

Aby jednak strona żyła, rozwijała się i stanowiła atrakcyjne źródło informacji o Gminie Kampinos, muszą odwiedzać ją i współtworzyć wszyscy zainteresowani. Liczymy zatem na owocną współpracę z mieszkańcami i instytucjami kultury.
Przekazane przez Państwa materiały zostaną przez nas zdigitalizowane i oddane właścicielom.
Biblioteka przyjmie je od Państwa nieodpłatnie, dlatego wymagane będzie podpisanie oświadczenia o ich udostępnieniu i wyrażenie zgody na digitalizację.
Wzór oświadczenia dostępny jest w bibliotece, a niebawem znajdzie się również na stronie www Biblioteki.

Dyr. Agnieszka Majcher
Tel.: (22) 725 01 49
e-mail: bpgkampinos@wp.pl  
www: http://gbp-kampinos.pl/

Galeria: