Dziś jest Wtorek, 19.06.2018,imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii
Strona główna »  Aktualności

Aktualności

wstecz
drukuj

2013-04-18 13:12:07

KSIĄDZ STANISŁAW – NASZ PROBOSZCZ


Podjęte zostały starania o nadanie Księdzu Stanisławowi Cieślińskiemu (proboszczowi Parafii Kampinos w latach 1939-1945) odznaczenia Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, które przyznawane jest osobom niosącym pomoc w okresie II wojny światowej narodowi żydowskiemu. W związku z tym, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w pozyskaniu informacji związanych z ks. Stanisławem Cieślińskim oraz Jego działalnością. Każde Państwa świadectwo pozwoli przyspieszyć procedurę uhonorowania Naszego Proboszcza.

   Historia ta dotyczy człowieka, który żył pośród Nas. Człowieka, który z kościelnej ambony nie bał się mówić prawdy na temat człowieczeństwa. 
   W owym czasie, a był to okres II wojny światowej Jego słowa był czymś wyjątkowym, wręcz niepowtarzalnym w sferze publicznej. Tak jak hitlerowska propaganda upodlała Nasz Naród, tak Jego głos zachęcał Nas do solidarności oraz pomocy bliźniemu bez względu na jego wyznanie czy pochodzenie. 
   Dlatego też, żywiołowo zachęcał wiernych parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Kampinosie do pomocy Żydom, którzy w latach 1940-1941 przebywali w obozie pracy w Nartach. Nie straszne były mu represje, a nawet śmierć. 
   O kim mowa? O Stanisławie Cieślińskim, który w latach 1939-1945 był proboszczem w Kampinosie. Tak jak historia Ireny Sendlerowej jest znana całemu światu, tak dokonania ks. Stanisława pamiętają już nieliczni mieszkańcy Gminy Kampinos. Podjęte zostały zatem starania o nadanie ks. Stanisławowi Cieślińskiemu odznaczenia Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, które przyznawane jest osobom niosącym pomoc w okresie II wojny światowej narodowi żydowskiemu.
   Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w pozyskaniu informacji związanych z ks. Stanisławem Cieślińskim oraz Jego działalnością. Każde Państwa świadectwo pozwoli przyspieszyć procedurę uhonorowania Naszego Proboszcza.
   Patronat objęli Wójt Gminy Kampinos Tomasz Tymoftyjewicz oraz Prezes LGD ‘Między Wisłą a Kampinosem’ Paweł Białecki.


M.C.

KONTAKT:
tel.: (22) 733 72 66 lub 68
e-mail:
mcieslak@pwz.pl

Galeria: