Imieniny: Gwidona, Leonii, Niny

Artyści nad Utratą

Przyjechali, zobaczyli i… chcieli zostać!

Udostępnij

Uczestników  Ogólnopolskiego Pleneru Artystycznego, który odbył się w dniach 25-31 lipca 2021 r. zachwyciło wszystko: urokliwy Dwór Strzyżew, gdzie mieszkali, otaczająca przyroda i wspaniali, życzliwi ludzie. Poeci, malarze i fotograficy przybyli z całej Polski, a gościem honorowym była pani Polina Juckiewicz, poetka z Białorusi, która wydała tomik poezji w języku polskim. Imprezę objęła patronatem gmina Kampinos, a pani Wójt Monika Ciurzyńska dokonała uroczystego otwarcia.

Plener to nie tylko forma wakacyjnego wypoczynku ludzi sztuki, ale również czas na tworzenie i doskonalenie się. Artyści malowali, fotografowali i pisali. Do południa odbywały się warsztaty poświęcone nowym trendom w literaturze i malarstwie (liberatura, translacja słowa na obraz, recenzja literacka) a wieczorami spotkania z poetami i ich wierszami. Znalazł się również czas na wycieczkę po Puszczy Kampinoskiej i wspólne śpiewanie,

Na wieczorkach poetyckich odwiedziło plenerowiczów wielu gości. Swoje tomy poetyckie prezentowali: Polina Juckiewicz (Białoruś), Irena Łukszo, Elżbieta Jarosz-Kondratiuk, Iwona Świerkula, Anna Dwojnych (Warszawa), Zofia Grabowska-Andrijew (Chodzież), Piotr Żarczyński (Opole), Kazimierz Słomiński (Białystok), Alina Rzepecka (Bydgoszcz) i Kazimierz Żarski (Kampinos). Niespodzianką dla uczestników pleneru (ale nie dla organizatorów!) były cenne nagrody ufundowane przez samorząd gminy Kampinos dla laureatów Konkursu Małej Formy Literackiej.

Klimatyczne miejsce to najczęściej powtarzające się określenie, jakiego uczestnicy pleneru używali w rozmowach podsumowujących wyjazd. Daje to nadzieję, że artystyczne spotkania staną się imprezą cykliczną. Już zaczynamy przygotowywania do pleneru 2022… My, czyli organizatorzy pleneru – Ewa i Kazimierz Żarscy z Kampinosu.

Udostępnij