Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

PLAN OGÓLNY – PODSUMOWANIE SPOTKAŃ

W dniach 8-10 października 2024 roku odbyły się spotkania z mieszkańcami dotyczące planu ogólnego i strategii rozwoju gminy. W spotkaniach brali udział przedstawiciele urzędu gminy Kampinos oraz urbaniści, którzy będą odpowiedzialni za sporządzenie planu ogólnego gminy Kampinos. Przybliżyli oni mieszkańcom obecnym na spotkaniach zagadnienia dotyczące planowania przestrzennego oraz udzielili odpowiedzi na zadawane przez Państwa pytania.

Udostępnij

Plan ogólny

Plan ogólny jest dokumentem planistycznym, do którego sporządzenia zostały zobowiązane wszystkie gminy w Polsce, bowiem aktualnie obowiązujące dokumenty studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tracą moc po 31 grudnia 2025 r.

W zamyśle ustawodawcy plan ogólny będzie obejmował obszar całej gminy i wskazywał katalog funkcji zabudowy i zagospodarowania dla poszczególnych terenów. Musi być on zgodny z aktualnie obowiązującą ustawą oraz szeregiem aktów wykonawczych.

Za sporządzenie planu ogólnego odpowiedzialny jest zespół urbanistów i planistów, jednak wpływ na jego ostateczny charakter ma szereg osób i instytucji, m. in. wójt gminy, rada gminy oraz organy nadzoru. Rola mieszkańców jest również niebywale ważna na etapie projektowania planu ogólnego oraz wyznaczania kierunków rozwoju gminy.

Strategia Rozwoju Gminy

Strategia Rozwoju Gminy (SRG) ma być odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. To dzięki niej wszyscy możemy mieć wpływ na kierunek rozwoju gminy. Strategia ma wskazać kierunek, którym chcemy podążyć realizując inwestycje na terenie naszej gminy, wyznacza cele w ujęciu społecznym, gospodarczym i przestrzennym razem z oczekiwanymi rezultatami. Na podstawie SRG przygotowany zostanie plan ogólny.

Strategia tworzona jest na podstawie statystyk, badań oraz obserwacji – w tym opinii mieszkańców. W związku z tym została dla Państwa przygotowana ankieta dotyczącą nowej Strategii Rozwoju Gminy Kampinos na lata 2025-2035.

Pytania zostały opracowane tak, aby jak najlepiej poznać Państwa oczekiwania względem przyszłej struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy. Wyniki przeprowadzonych ankiet będą kluczowe dla możliwie największego odwzorowania Państwa potrzeb w przyszłych planach i ukierunkowaniu rozwoju gminy.

Ankietę można wypełnić poprzez formularz online, wydrukować i wypełnić (skany można wysyłać na adres srodowisko@kampinos.pl) lub wypełnić osobiście w Urzędzie Gminy Kampinos.

Sporządzanie planu ogólnego

W dniu 10 lipca 2024 r. Rada Gminy Kampinos podjęła stosowne uchwały dotyczące przystąpienia gminy Kampinos do sporządzenia strategii rozwoju gminy oraz sporządzenia planu ogólnego obejmującego obszar gminy Kampinos. Przeprowadzenie badań ankietowych jest, zgodnie z uchwałą, jednym z punktów trybu opracowania SRG.

1 stycznia 2026 r. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostanie zastąpione Strategią i Planem ogólnym gminy. Plan ogólny zyska moc prawa miejscowego, na podstawie którego będzie można sporządzać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i wydawać decyzje o warunkach zabudowy w obszarach uzupełnienia zabudowy.

Sposób wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy określa rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy (Dz. U. poz 729).

W planie ogólnym zostanie wyznaczonych 13 rodzajów stref planistycznych:

  1. SW – strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną
  2. SJ – strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną
  3. SZ – strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową
  4. SU – strefa usługowa
  5. SH – strefa handlu wielkopowierzchniowego
  6. SP – strefa gospodarcza
  7. SR – strefa produkcji rolniczej
  8. SI – strefa infrastrukturalna
  9. SN – strefa zieleni i rekreacji
  10. SC – strefa cmentarzy
  11. SG – strefa górnictwa
  12. SO – strefa otwarta
  13. SK – strefa komunikacyjna

Plan ogólny będzie więc zawierał:

Najważniejsze daty (aktualne w październiku 2024 r.):

25.10.2024 r. – termin składania wniosków do projektu planu ogólnego

czerwiec 2025 r. – wyłożenie do wglądu Strategii Rozwoju Gminy

październik 2025 r. – uchwalenie Strategii Rozwoju Gminy przez Radę Gminy

31.12.2025 r. – uchwalenie planu ogólnego

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Odpowiedzi na poniższe pytania pochodzą z serwisu gov.pl. Zachęcamy do zapoznania się z resztą pytań i odpowiedzi: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/reforma-planowania-przestrzennego-2.

Czy gmina ma obowiązek sporządzenia planu ogólnego?

Sporządzenie planu ogólnego jest niezbędne. Zgodnie z art. 67 ust. 4 reformy bez planu ogólnego, po 1 stycznia 2026 r. co do zasady nie będzie możliwości uchwalenia nowego lub zmiany obowiązującego planu miejscowego ani wydania decyzji o warunkach zabudowy i ustaleniu lokalizacji celu publicznego.

Czy na obszarze parków narodowych i rezerwatów i ich otulin wszystkie roboty budowlane wymienione w art. 59 ust. 2a będą wymagały uzyskania warunków zabudowy?

Każda zmiana zagospodarowania terenu dotycząca obiektów budowlanych wymienionych w art. 59 ust. 2a upzp trwająca dłużej niż rok, sytuowanych na obszarach wskazanych w art. 59 ust. 2b pkt 2 upzp, czyli na obszarze parków narodowych i rezerwatów i ich otulin, wymaga uzyskania decyzji WZ.

Gdzie znajdę dane tworzone przez gminę?

Do 1 stycznia 2026 r.: BIP Gminy Kampinos
Po 1 stycznia 2026 r.: Rejestr Urbanistyczny

Czy po 1 stycznia 2026 r. będzie możliwość wydawania decyzji WZ i LICP w sytuacji kiedy gmina nie zdąży uchwalić planu ogólnego?

Gminy, które nie uchwalą planów ogólnych do 1 stycznia 2026 r. nie będą miały możliwości wydawania decyzji WZ i LICP.

Czy na podstawie prawomocnej decyzji WZ wydanej przed wejściem w życie planu ogólnego, inwestor będzie mógł uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę, jeśli decyzja WZ nie będzie zgodna z ustaleniami tego planu?

Wszystkie prawomocne decyzje WZ stanowią podstawę do ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na budowę, niezależnie od terminu, w którym zostały wydane. Wejście w życie planu ogólnego, z którym wydane decyzje WZ okazałyby się niezgodne nie wpłynie na ich ważność i możliwość ich wykorzystania w procesie inwestycyjnym. Natomiast decyzje wydane na wniosek złożony po wejściu w życie planu ogólnego muszą być zgodne z tym planem.

Czy w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie reformy możliwe jest ustalenie warunków zabudowy na gruntach rolnych klas I-III, na dotychczasowych zasadach określonych w art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych?

Zmiana art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych weszła w życie dnia 24 września 2023 r. Od tego czasu należy stosować ten przepis w nowym brzmieniu do spraw wydania decyzji WZ i LICP, w tym wszczętych i niezakończonych przed tym dniem.

Udostępnij