Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

6. DAR SERCA – NIE BÓJ SIĘ POMÓC!

Zapraszamy i gorąco zachęcamy do udziału w akcji krwiodawstwa DAR SERCA – Nie bój się pomóc !

Udostępnij

12 czerwca 2021 r.  w godz. 10.00 – 15.00 na parkingu Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim będą na Was czekać dwa ambulanse z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z ul. Saskiej w Warszawie.  

Krew to dar bezcenny. Krwi nie można wyprodukować w laboratorium, krwi, ani żadnych produktów krwiopodobnych, nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm. Dlatego tak ważne jest aby nie bać się tego i jeśli nie mamy przeciwwskazań związanych z naszym zdrowiem, warto oddać krew i pomoc innym. Koronawirus nie przenosi się drogą krwi. Zachęcam do oddawania krwi, bo ten, kto może ratować komuś życie, powinien to robić!

Kto może oddawać krew?

 Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów; u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań oraz które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Krew można oddać przed planowanym szczepieniem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

Do oddania krwi mogą zgłaszać się wyłącznie ZDROWE OSOBY – bez jakichkolwiek objawów infekcji m.in.: gorączka, kaszel, katar – w tym alergiczny, duszność, biegunka, wymioty, które w ostatnich 10 dni nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 lub objętą kwarantanną/nadzorem epidemiologicznym. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2.

Informujemy, że  podczas akcji krwi obowiązuje zasłanianie nosa i ust!

Nie rezygnuj jeśli nie musisz !

Udostępnij